KİŞİSEL BİLGİLER

 

KISA ÖZGEÇMİŞ

Doç. Dr. Altuğ Akın'ın öncelikli ilgi ve uzmanlık alanı iletişim ile toplumsal dönüşüm/bireysel değişim arasındaki ilişki: İletişimi daha iyi bir toplum ve yaşam için nasıl anlamalı ve kullanmalıyız?
Akın lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nde tamamladı. 2003-2006 yılları arasında İsveç’te ilk olarak Kraliyet Teknoloji Enstitüsü’nde (KTH) Mühendislik ve Yönetim Bilişim Sistemleri alanında; daha sonra Stockholm Üniversitesi’nde Gazetecilik alanında yüksek lisans eğitimleri gördü. 2012 yılında Barselona Özerk Üniversitesi’nde (UAB) İletişim Bilimleri alanındaki doktora eğitimini tamamladı. Doktora sonrası çalışmalarını Pennsylvania Üniversitesi (UPENN), Annenberg İletişim Okulu’nda gerçekleştirdi. Altuğ Akın 2006 yılından bu yana İzmir Ekonomi Üniversitesi, İletişim Fakültesi’nde görevli.
Radyo Boğaziçi, Radyo Eksen; Radikal ve Birgün Gazeteleri; Altyazı Sinema Dergisi, Jazz Dergisi ve Express Dergisi gibi farklı medya kuruluşlarına katkıda bulundu. 2004-2006 yılları arasında İsveç Ulusal Radyosu’nun (SR) Türkçe ve İngilizce servislerinde, 2009-2012 yılları arasında BBC Dünya Servisi Türkçe Yayınları’nda çalıştı. Dr. Akın, UNICEF Türkiye'de Toplumsal Dönüşüm ve Kalkınma odaklı İletişim (Communication for Development and Social Change) birimini kurdu ve yönetti, Dünya Sağlık Örgütü Avrupa ofisine Risk İletişimi, Toplum Katılımı ve İnfodemi Yönetimi alanında destek oluyor.
Altuğ Akın'ın İspanyolca ve İngilizce'den Türkçe’ye çevirileri mevcut.