KİŞİSEL BİLGİLER

 

KISA ÖZGEÇMİŞ

AYTÜL ÖZKAN

Yeni Asır - Sabah gazeteleri Sistem Sorumlusu
Dış Haberler Editörü
(1981-1986)

Reklam Moran, Ogilvy & Mather
Müşteri Direktörü (1986-1992)

Capitol Halkla İlişkiler Ajansı
Kurucu Ortak (1992-2000)

Ogilvy and Mather Türkiye
Ülke Başkanı (2001-2018)

Reklamcılar Derneği 12. Dönem Başkanı




1960 yılında İstanbul’da doğan Aytül Özkan, ortaokul ve lise eğitimini İzmir Amerikan Kız Koleji, yüksek öğrenimini ise Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamladı.

İş hayatına İzmir Yeni Asır ve Sabah gazetelerinin Sistem Sorumlusu ve Dış Haberler Editörü olarak başlayan Özkan, 5 yıl sonra gazeteciliği bırakarak İstanbul’da Reklam Moran, Ogilvy & Mather reklam ajansında işe başladı. Çok uluslu müşteriler başta olmak üzere geniş bir müşteri portföyünü yönetti ve 1992 yılında ajanstan ayrılarak Capitol Halkla İlişkiler ajansını kurdu. 2000 yılında dünyanın en büyük iletişim grubu WPP’nin Capitol Halkla İlişkiler’in tüm hisselerini satın almasını takiben Ogilvy & Mather Reklam ajansına Genel Müdür olarak geri döndü.

2001 yılında Ogilvy and Mather Türkiye Ülke Başkanlığı görevine getirilen Aytül Özkan, Ogilvy & Mather Reklam Ajansı, Ogilvy PR, OgilvyAction, Ogilvy CommonHealth ve RedWorks ajanslarının Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürüttü.

2011’de Reklamcılar Derneği Başkanı olarak seçilen Aytül Özkan, 2007-2013 yılları arasında T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğüne bağlı Reklam Kurulu üyesi olarak Reklamcılar Derneklerini temsil etti.

2018 yılında aktif iş yaşamını sonlandıran Özkan, İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmalarına devam ediyor.