KİŞİSEL BİLGİLER

 

KISA ÖZGEÇMİŞ

İzmir Ekonomi Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman Bölümü’nde tam zamanlı öğretim üyesi olan Prof. Dr. Küçüközmen iş yaşamına Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda başladı (1986). Jean Monnet bursuyla yılında gittiği Loughborough Üniversitesi’nden Avrupa İktisadı ve Finans üzerine yüksek lisans derecesini “Mevduat Sigortası” konulu tezi ile aldı (1996). TCMB nezdinde faaliyet gösteren Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nda görev yaptı (1996-1997). TCMB’den araştırma bursu kazanarak 1997 yılında gittiği Exeter Üniversitesi’nden “Hisse Senedi Getirilerinin Dağılımı ve Riske Maruz Değere (Var) Etkileri” konulu teziyle doktora derecesini aldı (2000). BDDK’da Risk Yönetimi Daire Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı (2000-2005).

İsviçre Basel’de bulunan Bank for International Settlements (BIS) nezdinde faaliyet gösteren Finansal İstikrar Enstitüsü’nde (FSI) muhtelif eğitim programları ve seminerlerde konuşmacı ve eğitmen olarak görev aldı (2002-2009). TCMB’deki görevine 2005 yılında tekrar dönen Küçüközmen Üniversitelerarası Kurul’dan Doçent unvanını aldıktan sonra 2010 yılında akademik hayata geçti.

Akademik çalışmalarını bir süre iş hayatı ile sürdüren Küçüközmen ODTÜ, Uygulamalı Matematik Enstitüsü, Finansal Matematik Bölümü’nde (2001-2012) ve Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi, Gayrimenkul Geliştirme Bölümünde yüksek lisans dersleri verdi (2009-2010). Küçüközmen, halen tam zamanlı olarak İzmir Ekonomi Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nde görev yapmaktadır. Ege Finans Derneği (EFD) kurucu üyesi olan Küçüközmen 2015-18 yılları arasında EFD’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmıştır. Reel sektör risk yönetimi, veri görselleştirme yoluyla risk yönetimi, Basel-III, ulusal varlık fonları, özel sermaye yatırım fonları, e-ticaret ve uluslararası iş stratejileri ile Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi konularında çalışmalarını sürdürmektedir.