KİŞİSEL BİLGİLER

 

KISA ÖZGEÇMİŞ

Deborah Hardt medya alanında hem profesyonel hem de akademik olarak 20 yıldır çalışmaktadır. Yaratıcı çalışmaları hareketsiz fotoğrafçılık ve etkileşimli projeler için dijital film yapımcılığı alanlarındadır. Hardt, lisans eğitimini Smith College’da Sanat Tarihi ve Paris Sorbonne-Nouvelle’de Film ve Eleştirel Kuram alanlarında tamamladıktan sonra Minnesota Devlet Televizyonu’nda (PBS) belgesel film alanında çalıştı. Burada Emmy ödülü kazanan ve milli programlar üreten Art and Culture Production ekibi ile birlikte çalışmalarını yürüttü. İlerleyen tarihlerde yenilikçi eğitim şirketi Classroom Connect ile yapımcı ve editör olarak şimdiye kadar internet için özel olarak üretilen ilk etkileşimli web videolarının hazırlanmasında çalıştı.

Hardt, akademik çalışmalarına ise New School University Media Çalışmaları Bölümü’nde yüksek lisans eğitimiyle devam etti. Bu eğitim, teorik araştırmayı medya üretim ve katılımının sosyal yönleriyle birleştirmesini sağladı.Yüksek lisans tezi için "Second Life" isimli sanal çevrimiçi bir oyun ile ilgili belgesel hazırladı. Bu belgesel, oyun içerisindeki sanal evlilik olgusuna odaklanırken, Machinima görsel teknolojisini de içermektedir. 2017 den, Hardt European Graduate School’da Felsefe ve Eleştirel Düşünce alanında doktora eğitimine devam etmektedir.

Deborah Hardt, editör, yapımcı ve fotoğraf yönetmeni olarak çalıştı.. Müşterileri ve iş birlikleri arasında Middlemarch Films, Reelbiography, the Natural Resources Defense Council, Time Inc., Conde Nast, Classroom Connect, and Weight Watchers gibi firmalar bulunmaktadır.

En son Deborah PBS için hazırlanan ve Birleşik Devletler başkanlık seçimini konu alan kısa belgesel “Post Cards from the Great Divide” adlı projede yönetmelik yapmıştır.
Palgrave MacMillan tarafından Female Agencies and Subjectivity in Film and Television ismiyle yayınlanacak olan bir kitabın bu konuyla ilgili bölümünün ortak yazarıdır. Geçtiğimiz günlerde, Avusturya'nın Innsbruck kentinde Blackfish belgesel filminde hayvan eylemselliği ve etik ile ilgili makalesini sundu.
Akademik ve profesyonel kariyerinin yanı sıra Deborah, geniş format fotoğraf ile Nebraska manzaralarını fotoğrafladı. Kısa bir süre önce İzmir Karantina Galerisi'nde bir fotoğraf sergisi açtı ve bu sergi Amerika Birleşik Devletleri'nde de sergilendi.