KİŞİSEL BİLGİLER

 

KISA ÖZGEÇMİŞ

1962 Manisa doğumlu olan Emre Ergül, orta ve lise eğitimini İzmir Özel Türk Koleji’nde tamamladı. 1985 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden Y. Mimar olarak mezun oldu. 1990 yılına kadar askerlik hizmetinin yanısıra çeşitli firma ve mimarlık bürolarında çalıştı. 1990’da Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1998’de doktorasını tamamladıktan sonra 1999’da İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde çalışmaya başladı. 2007 Ekim ayından itibaren İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak çalışmaktadır.

Esas araştırma alanı Osmanlı Kent Konutu olan Ergül’ün, The Mechanism of Homogenization of Ottoman House in Anatolian Cities konulu doktora tezi sonrasında çoğunluğu yine bu alanda olan çeşitli makale ve bildirileri bulunmaktadır. Ayrıca, biri Bilgisayar Destekli Tasarım ve diğeri Dönüşebilir Strüktür Sistemleri olmak üzere iki alanda sürdürdüğü çalışmaları vardır.

Meslek pratiğine yönelik etkinliğini proje yarışmaları ile sürdüren Ergül’ün, Bandırma Cinçukuru Kent Merkezi yarışmasında Satın Alma, Kadıköy Harem Hardarpaşa Yakın Çevresi Kentsel Tasarım yarışmasında 3. Ödül, Depreme Uyarlı Yerleşmeler yarışmasında Eşdeğer Mansiyon ve Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Hizmet Binası yarışmasında 2. Mansiyon ödülleri bulunmaktadır.