KİŞİSEL BİLGİLER

 

KISA ÖZGEÇMİŞ

Emre Küheylan profesyonel fotoğraf kariyerine Hamburg merkezli Gruppe28 Fotoğraf Ajansı’nda başladı. Yazıları ve fotoğrafları New Internationalist, Asian Geographic, British Airways High Life Magazine, International Living, Exposure Magazine, One World Magazine ve Der Greif gibi çeşitli haber, seyahat, kültür ve sanat dergilerinde yayımlandı. Aynı yıllarda Boo! Dergisi için çok sayıda yerli ve yabancı sanatçı ile röportaj yaptı. Fotoğraf çalışmaları İtalya, Çin, Singapur, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nde sergilendi.

2009 yılından itibaren PhotoWorld Dergisi İzmir İl Temsilciliğini üstlenen Emre Küheylan, bu görevinin yanı sıra aralarında Steve McCurry (National Geographic), Stuart Franklin (Magnum Photos) gibi isimlerin de bulunduğu dünyaca ünlü pek çok fotoğrafçı ile röportaj yaptı. İstanbul PhotoWorld Fotoğraf Merkezi’nde düzenlenen Randy Olson (National Geographic) ve Ron Haviv (VII) sergilerini organize etti. Caddebostan Kültür Merkezi’nde (CKM) gerçekleştirilen “Hayatımız Fotoğraf” Fotoğraf Festivali kapsamında 13 yabancı fotoğraf sanatçısının katılımı ile düzenlenen “Sınırlar Olmadan” temalı gösterimlerinin küratörlüğünü üstlendi.

2011 yılında dünya genelinde 30'dan fazla sanat fotoğrafçısını temsil etmekte olan Artlica Ajansı’nı kurdu. İlerleyen dönemlerde ajansın editoryal ayağı olan Globalica ile Camera Press (Birleşik Krallık), Agentur Focus (Almanya), Anzenberger Agency (Avusturya) ve Agence VU nün (Fransa) Türkiye temsilciliklerini üstlendi.

Artlica Ajansı bünyesinde ilkini 2013 yılında düzenlediği International Kontinent Photography Awards’a 3 yılda 100 ü aşkın ülkeden binlerce fotoğrafçı katıldı. Fotoğraf dünyasının en iyilerini ödüllendirmeyi, tanıtmayı ve onlara yeni fırsatlar yaratmayı amaçlayan Kontinent Awards her geçen yıl uluslararası sanat dünyasında adından daha fazla söz ettirerek dünyanın en saygın ve prestijli fotoğraf yarışmaları arasına girdi. Jüri üyeleri arasında CNN, Thompson Reuters, National Geographic, The Wall Street Journal, Vogue, Christie's, Magnum Photos, Royal Academy of Arts ve Time Dergisi gibi dünyanın en önemli basın, fotoğraf ve sanat kurumlarının yöneticileri bulunan Kontinent Awards, dünya genelinde 30 dan fazla sanat ve basın kuruluşu tarafından desteklendi.

2015 yılından itibaren çalışmalarını İzmir Ekonomi Üniversitesi bünyesinde sürdürmeye başlayan Emre Küheylan, aynı zamanda çeşitli festival ve sergilerde küratörlük yapmaktadır. Yakın dönemde Fotofestiwal Lodz, Photolux Festival Lucca, Porto Photo Festival ve International Z FotoFest gibi festivallerde küratörlük yapmıştır. Aynı zamanda International Photography Awards (IPA), reFocus Awards, Tokyo International Foto Awards, Siena Awards, Asian Press Photo gibi önemli fotoğraf yarışmalarında jüri üyeliği yapmaktadır. The Society for Photographic Education (SPE) üyesidir.