KİŞİSEL BİLGİLER

 

KISA ÖZGEÇMİŞ

Dr. Işınay E. Yüzay, Ege Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünde lisans öğrenimini tamamladı. ABD’de Michigan State Üniversitesinde yüksek lisans ve doktora derecelerini Polimer Bilimi ve Ambalaj Teknolojileri alanında yaptı.

2003-2010 yılları arasında araştırma ve öğretim görevlisi olarak Michigan State Üniversitesinde görev aldı. 2010-2015 yılları arasında yine aynı üniversitede doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştı.

ABD Fortune 500 firmalarının desteklediği AR-GE projelerinde, ABD Ulusal Bilim Vakfı’nın (National Science Foundation, NSF), ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA), ABD Tarım Bakanlığı’nın (US Department of Agriculture, USDA), ve ABD Ulusal Çevre Sağlığı Bilimleri Enstitüsü’nün (National Institutes of Environmental Health Sciences, NIEHS) desteklemiş olduğu çeşitli projelerde araştırmacı olarak görev yaptı. Bu çalışmalar sonucunda 2 adet ABD Patenti, cok sayıda bilimsel makale ve konferans sunumları bulunmaktadır. Ayrıca, SCI-Exp kapsamında 21 adet uluslararası bilimsel dergi için hakemlik yapmaktadır. 2017 yılından itibaren Avrupa Birliği H2020 proje değerlendirme hakemi olarak görev yapmaktadır.

Dr. Işınay E. Yüzay nanogözenekli ileri malzemeler, çevre dostu biyobozunur polimerik kompozitler ve ambalaj malzemeleri alanında yapmış olduğu çalışmalarından dolayı bir çok ödül ve burs kazanmıştır. Bunların arasından en önemlisi 2010 ve 2014 yıllarında almış olduğu 2 adet ABD Ulusal Bilim Vakfı Bilim İnsani (NSF Scholars Award) ödülüdür.