KİŞİSEL BİLGİLER

 

KISA ÖZGEÇMİŞ

Mehmet Emin Elmacı, 1969 tarihinde Ankara’da doğmuştur. İlk, orta ve lise eğitimimi ailesinin işi nedeniyle sırasıyla Ankara, Çorum, Kars ve Muğla’da tamamlayan Elmacı, Lisans eğitimini Ege Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümünde 1992 yılında bitirmiştir.
Yüksek Lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yakınçağ Tarihi Ana bilim dalında, doktorasını da Dokuz Eylül Üniversitesi, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Cumhuriyet Tarihi kürsüsünde tamamlamıştır. Aynı Enstitü’de 1997 yılında araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlayan Elmacı, halen aynı birimde Yardımcı Doçent olarak derslere girmektedir.
Elmacı’nın “İttihat Terakki ve Kapitülasyonlar”, “Amerikan Kolejinden Kızılçullu Köy Enstitüsüne NATO Binası” ve “Aydın’da Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları” ve “Bergama Halkevi” “İzmir’de Atatürk Dönemi Cumhuriyet Bayramları” olmak üzere 5 kitabı bulunmaktadır. Elmacı'nın Atatürkçülük ve Cumhuriyet Tarihi konularında yayımlanmış makaleleri de vardır. Askerliğini de Kuleli Askeri Lisesi’nde öğretmen olarak yapmıştır.