KİŞİSEL BİLGİLER

 

KISA ÖZGEÇMİŞ

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Basın Yayın Yüksekokulu Radyo-Televizyon bölümünü bitirdi (1970). Ardından TRT Haber Merkezi’nde (1971-1981) bir süre çalıştıktan sonra Güneş Gazetesi’nin Ankara Bürosu’nda (1982-1984) ve İstanbul Haber Müdür Yardımcısı olarak görev aldı (1984-1985). 1985-1990 yılları arasında Okan Holding Halkla İlişkiler Müdürlüğü yapmasının ardından TRT İstanbul Televizyonu’nda “Bizim İnsanlarımız” programının danışmanlığını yaptı. 1991-1992 yılları arasında RPM Radar’da PR Direktörlüğü yapmasının ardından 1992 yılının sonunda Zarakol Halkla İlişkiler Şirketi’ni kurdu. Necla Zarakol, Zarakol Halkla İlişkiler Şirketi’nde Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine devam etmektedir.
Zarakol, İletişim Danışmanlık Şirketleri (İDA), Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD), Özel Sektör Gönüllüler Derneği (ÖSGD) ve Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV)’in yönetim kurullarında görev almıştır.
Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde ve İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde halkla ilişkiler ile ilgili dersler vermiştir. Yaşar Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi’nde akademik yıl açılış konuşmaları yapmış ve Aydın Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi ve İstanbul Kültür Üniversitesi’nde konferanslar vermiştir.
2019-2020 Akademik Yılı Bahar Dönemi'nde "Toplumsal Katılım ve Gönüllülük" dersini vermektedir.