KİŞİSEL BİLGİLER

 

KISA ÖZGEÇMİŞ

R. Tuğrul Senger 1971 yılında Manisa Akhisar'da doğdu. Orta öğrenimini Bornova Anadolu Lisesi ve İzmir Fen Lisesi'nde tamamladı. Lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü'nden sırasıyla 1994, 1996 ve 2000 yıllarında aldı. Bir yıl Bilkent'te okutman, 2001-2003 yıllarında Emory Üniversitesi'nde (Atlanta, ABD) doktoralı araştırmacı olarak çalıştı. Bir süre TÜBİTAK-UEKAE'de uzman araştırmacı olarak bulunan Dr. Senger, 2004 - 2008 yıllarında Yardımcı Doçent olarak Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü'nde görev aldı. Ocak 2009'da İYTE Fizik Bölümü'nde Doçent ünvanıyla çalışmaya başladı. Ekim 2011'de aynı bölümde Profesör kadrosuna atandı. İYTE Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü, Senato Üyeliği, ve Fizik Bölüm Başkanlığı gibi çeşitli idari görevlerde çalıştı. Şubat 2024'ten bu yana İzmir Ekonomi Üniversitesi Fizik Bölümü'nde çalışmalarını sürdürüyor.

Doktora çalışmalarında, düşük boyutlu sistemlerde elektron-fonon etkileşmeleri, polaron ve çiftpolaron hesaplarına yoğunlaştı. Doktora sonrası araştırmalarında iyonik bileşikler ve heteroyapılarda eksiton özellikleri üzerine çalıştı. Güncel ilgi alanları içinde hesaplamalı malzeme bilimi, nano-ölçekli yapılarda kuantum taşınım ve spin-elektroniği bulunmaktadır. Uluslararası bilimsel dergilerde yayınlanmış 80'in üzerinde makalesi vardır.

Dr. Senger, Bilkent Üniversitesi, TÜBİTAK ve VAKSA'dan lisans eğitim bursları, Münir Birsel Vakfı'ndan doktora eğitim bursu almıştır. Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından 2006 yılında "Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanlarını Ödüllendirme Programı (GEBİP)" ödülü verilmiştir. 2009 yılı "FABED Genç Bilim İnsanlarına Üstün Başarı Ödülü" ve 2010 yılı ODTÜ Prof. Dr. Mustafa N. Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı "Araştırma Teşvik Ödülü" sahibidir. Bilim Akademisi asli üyesidir.

Süheyla Serin Senger'le evlidir.

Ilgın Serin Senger adında bir kızları vardır.