KİŞİSEL BİLGİLER

 

KISA ÖZGEÇMİŞ

1967 doğumlu olan M. Tevfik ARPACI Ankara Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü mezunudur. Ayrıca Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi “Mühendisler İçin İşletme Yönetimi Programı”nı tamamlamıştır.AB Proje Hazırlama Eğitimi Proje Döngüsü Yönetimi eğitimini Hollanda / Amsterdam İşletme Okulu (BSN)'de tamamlamıştır.

Sofra Catering, KÖYTUR Ege Entegre, GlaxoSmithKline, Akzo Nobel-Organon Teknika, Tokra Medikal, Tepe Grup gibi ulusal ve uluslararası firmalarda Satış, Pazarlama ve Kalite Yönetimi Bölümleri’nde Yönetici olarak görev yapan ARPACI, ayrıca Burdur Altınyayla Belediyesi’nde 3 sene boyunca Danışmanlık, İzmir Büyükşehir Belediyesi İZBELCOM A.Ş. bünyesinde A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı, A Artı OSGB Genel Müdür Yardımcılığı yapmış olup , 2014 yılından bu yana İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde de Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya devam etmektedir.

Kurumsal projelerde de etkin olarak görev alan ARPACI, TÜBİTAK destekli “Tam Otomatik Koagülasyon Cihazı İmalatı”, “Modüler Sitem Koagülasyon Cihaz imalatı”, “Koagülasyon Cihazlarının İyileştirilmesini Sağlayan Bir Ürünün Tasarımı ve İmalatta Sürekliliğinin Sağlanması” projelerinde ve Kalkınma Ajansı destekli “Koagülasyon Cihazlarının İyileştirilmesini Sağlayan Bir Ürünün Tasarımı ve İmalatta Sürekliliğinin Sağlanması Projesi”nde ve Tromboplastin ve Sefalin Baskılanmış Süper makro gözenekli Kriyojellerin Tasarımı, PT ve APTT Kitlerinin Hazırlanması Projesinde Proje Koordinatörü olarak çalışmalarda bulunmuştur.

M. Tevfik ARPACI, Satış Teknikleri/İletişim Eğitimleri, ISO 13485 Tıbbi Cihazlar İçin Kalite Yönetim Sistemi, ISO 15189 Medikal laboratuarlarda Kalite Yönetim Sistemi, ISO 9001/ISO 22000/ISO 14001/ISO 18001 konularında 2008 yılından bugüne KYS baş denetçisi olarak görev yapmaktadır. 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar Eğitici Eğitmenidir.
"NSF Amerikan Halk Sağlığı ve Güvenliği Organizasyonu" adına Türkiye'de Gıda Güvenliği Denetçisi olarak Görev yapmaktadır.